CZ | EN | DE | PL
title page where to go in Liberec near accomodation rating of our guests links
TIPS WHERE TO GO IN LIBEREC

TIPS WHERE TO GO IN LIBEREC

V této sekci jsme pro Vás připravili seznam libereckých turistických cílů a zajímavostí, které byste mohli během Vašeho pobytu navštívit. Většina libereckých cílů je dostupná přímo tramvají č. 3 bez přestupu. Zastávka tramvaje č. 3 je vzdálena 50 m od pensionu. Jízdenky pro cestování libereckou MHD jsou volně k dispozici ve Fénix Samoobsluze.

V průběhu celého Vašeho pobytu je Vám kdykoliv k dispozici recepce, kde Vám velice rádi poradíme s dopravou po Liberci. V případě zájmu Vám rádi pomůžeme vymyslet tipy na výlety přesně podle Vašich možností.Ještěd

Liberec je někdy nazýván také městem pod Ještědem, jehož vrchol, vypínající se do výše 1012 metrů, zdobí moderní věž, která se stala dominantou celého kraje. Originální konstrukce ve tvaru rotačního hyperboloidu byla postavena podle projektu ing. Arch. Karla Hubáčka, který byl za návrh oceněn prestižní Perretovou cenou. Objekt, v němž sídlí spojové středisko a hotel s restaurací, byl otevřen 21.9.1973 a stal se symbolem pozoruhodného města, které se pod ním nachází. Na Ještěd se dostanete pěšky, kabinkovou lanovkou (s kočárkem i psem) nebo vlastním automobilem. V létě mohou turisté využít čtyřsedačkové lanovky pro zkrácení si cesty.

Dostupnost od pensionu: autem: 10 min, pěšky 1,5 hodiny, pěšky + lanovka: 20 + 5 min.

Web: www.jested.czZoologická zahrada Liberec

Liberecká zoologická zahrada je nejstarší zahradou na historickém území Československa. Vznikla roku 1919. Liberecká ZOO chová přes 170 druhů zvířat o celkovém počtu 955 jedinců. Pouze v ZOO Liberec můžete spatřit největší chovnou skupinu šimpanzů v České republice (i v zimě) a bílou formu tygra indického. Mezi další služby patří bufet, cukrárna, prodejna upomínkových předmětů, vláček, elektroautíčka, občerstvovací stánky a WC. Pravidelné akce: komentované krmení a výcvik lachtanů, cvičení slonů, krmení tučňáků.

Doba prohlídky je cca 3 hodiny a délka návštěvnické trasy max. 3,5 km. Terén je dobře přizpůsoben pro handicapované návštěvníky i maminky s kočárky. Návštěvu doporučujeme v letních ale i zimních měsících ( ZOO má několik krytých pavilonů se zvířaty).

Dostupnost od pensionu: autem – 20 min, tramvají – 20 min.

Web: www.zooliberec.czBotanická zahrada Liberec

Botanická zahrada Liberec je nejstarší v České republice a pečuje o nejpestřejší soubory exotických rostlin v České republice. Skleníkový areál ve tvaru krystalové drúzy sestává z devíti různě velkých expozičních pavilonů. V pavilonech je prezentováno 13 rozličných botanických témat. Venkovní expozici dominuje rozsáhlé alpinum s horskou květenou. K nejnavštěvovanějším sektorům zahrady potom patří oddělení mokřadní flóry. Ke konci června tam mimo jiné rozkvétají ušlechtilé růže, uspořádané ve formálním rosariu. Mimo rostlin nabízí zahrada ke shlédnutí i nádherná akvária se sladkovodními a mořskými živočichy. Návštěvu doporučujeme po celý rok( všechny skleníky jsou kryté ) rodinám s dětmi, párům i jednotlivcům. Mezi jednotlivými patry jsou výtahy.

Dostupnost od pensionu: autem – 20 min, tramvají – 20 min.

Web: www.botaniliberec.czRadnice

Liberecká radnice je novorenesanční budova na libereckém náměstí Dr. E. Beneše. Je sídlem magistrátu, dominantou a jedním ze symbolů města. Prohlídky radnice zajišťuje oddělení cestovního ruchu. Dny a hodiny prohlídek: VI.-IX. Pondělí - pátek: 9:00 - 15:00 hod., + sobota: 9:00 - 11:00 hod. Prohlídky jsou možné v několika okruzích, bližší informace na http://www.infolbc.cz/cz/mic/pruvradnice.html.

Dostupnost od pensionu: autem – 15 min, tramvají – 15 min.

Web: www.liberec.czSeveročeské muzeum

Severočeské muzeum v Liberci patří mezi největší muzea v České republice. Založeno bylo v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu. Budova byla postavena v letech 1897-1898 v romanticko-historizujícím stylu. Monumentální komplex doplňují replika renesanční věže liberecké radnice a přístavba tzv. měšťanského domu. Dnes zahrnuje Severočeské muzeum kromě bohaté knihovny tři sbírková oddělení: přírodovědecké, historické (s archeologií) a uměleckohistorické.

Kolem budovy je rozlehlý a udržovaný park, který doporučujeme navštívit po prohlídce.

Dostupnost od pensionu: autem – 18 min, tramvají – 18 min.

Web: www.muzeumlb.czOblastní galerie Liberec

Oblastní galerie v Liberci je specializovanou sbírkotvornou institucí - muzeem umění - působící v regionu Liberecka. Pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a návštěvníkům nabízí prohlídku tří stálých expozic evropského a českého umění. Pravidelně připravuje krátkodobé výstavy a výstavy v grafickém kabinetu. Lektorské oddělení galerie zajišťuje po celý rok doprovodné programy k výstavám a kulturní program pro školy a veřejnost.

Dostupnost od pensionu: autem – 10 min, tramvají – 13 min+5 min pěšky.

Web: www.ogl.czCentrum Babylon Liberec (Aquapark, Wellness)

Nevšední zábava a relaxace pro celou rodinu za každého počasí a po celý rok.

AQUAPARK - krytý tématický vodní ráj s celoročním provozem.
WELLNESS CENTRUM - rozsáhlý areál ve stylu antických lázní, kde si můžete dosyta užít různých procedur, relaxovat a nechat se hýčkat třeba celý den.
LUNAPARK – zastřešený areál se zábavními atrakcemi pro děti i dospělé s celoročním provozem ve stylu staročeské pouti.
BOWLING – herna a bar ve stylu amerických padesátých let minulého století. Dále kulečníky, šipky, curling…
DISKOTÉKA - vždy v pátek a sobotu zábava až do rána. Více na www.mcbabylon.cz .
iQPARK – interaktivní exponáty, hlavolamy, optické klamy, logické hry a fyzikální zákony v praxi pro malé i velké .
LABYRINT - největší evropské zrcadlové bludiště.
KASINO LAS VEGAS – vyzkoušejte si své hráčské štěstí. Americká ruleta, Black Jack, kostky, výherní automaty, JACKPOT až 100 000 Kč. Zábava na celou noc.
LASER GAME – adrenalinová hra s laserovými zbraněmi v labyrintu podzemních chodeb. Bezpečná a přesto vzrušující.
DĚTSKÝ HRAD – herna pro nejmenší děti umístěná v komunikačním centru komplexu, kde můžete zanechat své děti pod odborným dozorem.
XD THEATER - 4D SIMULÁTOR V BABYLONU - První XD v Česku. Jedná se o "4D kino" s nejmodernější technologií. Po usednutí do jednoho z osmi sedadel si nasadíte speciální brýle a vydáte se na cestu plnou dobrodružství. Dýchne na vás atmosféra dosud nepoznaného, kde fikci stěží oddělíte od reality. Prožijete vzrušující výlety na cizí planety, do ledových pustin či do hlubin země v kokpitu kosmického plavidla.

Dostupnost od pensionu: autem – 10 min, tramvají – 10 min.

Web: www.centrumbabylon.czPlavecký bazén Liberec

Plavecký bazén je určen pro širokou veřejnost. V „mokré zóně“ najdete mimo závodního 50 m bazénu i skokanskou věž 5 m. Teplota vody 26 stupňů, hloubka bazénu je od 1,35 m do 3,80 m. Je zde také dětský výukový bazén s maximální hloubkou 0,7 m a teplotou vody 28 stupňů určený pro děti starší tří let. Pro menší děti slouží brouzdaliště s vířivkou vyhřátou na 28,5 stupně a hloubkou 30 cm, vodní hříbek a masážní trysky. Absolutní novinkou je 150 m dlouhý nerezový tobogan. Vedle dojezdu obou tobogánů je vstup do divoké řeky, která je pod širým nebem v provozu po celý rok, tedy i za mrazu a sněhu. Pro relaxaci slouží parní komory, tři vířivé bazény pro dospělé, sauny (včetně společné), masáže, solária a R-klub.

Dostupnost od pensionu: autem – 20 min, tramvají – 18 min+3 min pěšky.

Web: www.bazen-info.czVyhlídková věž Lidové sady

Vyhlídková věž je 35 metrů vysoká dominanta památkového objektu Lidových sadů se 155 schody. Kompletní rekonstrukce věže byla provedena v květnu 1998. Nyní je vyhlídková věž přístupná veřejnosti celoročně a je otevřeno každý den od 10.00 do 17.00 hodin.

Dostupnost od pensionu: autem – 20 min, tramvají – 20 min.

Web: www.lidovesadyliberec.czAutomuzeum Vratislavice

V roce 2003 bylo v areálu pivovaru KONRAD ve Vratislavicích nad Nisou otevřeno nové motoristické muzeum. Nachází se pouhý kilometr od rodného domu Ferdinanda Porsche. Majitelé různých historických vozidel zde vystavují své zajímavé exponáty. Většina vystavených vozidel je stále pojízdná a jejich majitelé s nimi pravidelně od jara do podzimu vyjíždějí na různá setkání a soutěže veteránů. Díky tomu se vystavené automobily i motocykly v průběhu roku v muzeu obměňují a střídají, takže i pravidelný návštěvník zde pokaždé znovu najde něco nového. Celkem je v muzeu vystaveno přes padesát historických vozidel. Automuzeum je otevřeno každou neděli od 10 do 16 hodin. V zimním období (prosinec, leden, únor) pouze po předešlém telefonickém objednání větší skupiny.

Dostupnost od pensionu: autem – 15 min, tramvají – 12 min+10 min druhou tramvají.

Web: www.automuzeum.czExperimentální studio, Galerie U Rytíře, Sál Lidové sady

Dostupnost od pensionu: autem – cca 1 hodina.

Web: www.lidovesadyliberec.czStátní hrad Bezděz

Bezděz patří mezi nejvýznamnější raně gotické hrady v České republice. Založen byl Přemyslem Otakarem II. a po jeho smrti se stal vězením pro jeho ženu královnu Kunhutu a syna kralevice Václava. Albrech z Valdštejna (další z držitelů panství) dal hrad přestavit na montserratský klášter pro řád Benediktinů. V kapli byla umístěna vzácná soška montserratské Madony a k hradu se pravidelně pořádaly poutě, které byly zdrojem nemalých finančních zisků. Hrad samotný byl opředen mnoha pověstmi, takže se často stával inspirací pro četné umělce - např. pro Karla Hynka Máchu, který v tomto kraji působil.

Dostupnost od pensionu: autem – cca 1 hodina.

Web: www.hrad-bezdez.czStátní hrad a zámek Frýdlant

Areál frýdlantského zámku tvoří zajímavé spojení dvou architektonických celků - středověkého hradu a renesančního zámku. Hrad Frýdlant vznikl pravděpodobně v polovině 13. století. K nejvýznamnějším rodům patřili páni z Dubé, Bibrštejnové a Redernové. Po bitvě na Bílé hoře získal celé panství Albrecht z Valdštejna. Po jeho smrti se stalo celé panství majetkem Matyáše z Gallasu, posléze rodu Clam-Gallasů. Současná expozice zahrnuje nejstarší hradní muzeum, nábytek, sklo a porcelán a především bohatou sbírku zbraní od doby husitské přes renesanci, třicetiletou válku až do 19. století. Pozoruhodný je velký soubor dýmek a dětský pokoj s hračkami z konce 19. století.

Dostupnost od pensionu: autem – 45 min, bez automobilu – tramvaj 10 min + 30 min vlak + 20 min pěšky.

Web: www.zamekfrydlant.czStátní hrad Grabštejn

Původně gotický hrad byl založen ve 2.pol. 13. století. Renesančně byl přestaven v 16. století. Dnešní podobu získal po rekonstrukci, která následovala po požáru v roce 1843. Po roce 1945 byl hrad zestátněn. Kromě běžných prohlídek se zde konají různé kulturní akce, jako například ukázky výcviku psů.

Dostupnost od pensionu: autem – 20 min, bez automobilu - tramvaj 10 min + 20 min vlak (Chotyně) + 20 min pěšky.

Web: www.grabstejn.infoStátní zámek Lemberk

Zakladatelem tohoto zámku byl ve 13. století pravděpodobně Havel z Lemberka, který dal Lemberk vystavět na místě původní jednoduché opevněné stavby. Nynější barokní vzhled získal zámek díky rozsáhlým přestavbám za majitelů panství rodu Bredů na přelomu 16. a 17. století. Svým návštěvníkům nabízí Lemberk expozici moderního uměleckého sklářství a především expozici věnovanou sv. Zdislavě, slavné světici tohoto kraje. Značné oblibě návštěvníků se těší i zde pořádané koncerty, výstavy a podobné akce.

Dostupnost od pensionu: autem – 30 min, bez automobilu - tramvaj 10 min + 20 min vlak (Chotyně) + 20 min pěšky.

Web: www.szlemberk.xf.czStátní zámek Hrubý Rohovec

Zámek Hrubý Rohozec byl vystaven na místě původního gotického hradu ze 13. století. Rod Vartemberků nechal zámek v 17. století renesančně upravit a zároveň též rozšířit. Stejně jako mnoho sídel v okolí také Hrubý Rohozec patřil slavnému vojevůdci Albrechtu z Valdštejna, poslední úpravy provedl rod Desfoursů, kteří zámek v letech 1628 až 1945 vlastnili. V současné době je zde expozice dobových interiérů.

Dostupnost od pensionu: autem – 25 min, bez automobilu - tramvaj 10 min + 20 min vlak (Turnov) + 4 min autobusem.

Web: www.hruby-rohozec.czStátní zámek Sychrov

Je jednou z nejvýznamnějších novogotických staveb v České republice. V roce 1995 byl zařazen mezi národní kulturní památky. Na vnitřní výzdobě se podíleli výhradně čeští mistři, zejména řezbář Petr Bušek. Zdejší sbírka portrétů čítající 240 exemplářů je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Zámecký park o rozloze 23 hektarů byl založen v anglickém stylu knížetem Kamilem Rohanem. Historie zámku je spjata i s pobyty génia české hudby Antonína Dvořáka. Zámek připravuje pro své návštěvníky kromě standardních prohlídek i projížďky kočárem po parku, sokolnické ukázky v dobových kostýmech, ukázky tradičních českých řemesel, koncerty, hudební festival „Dvořákův Turnov a Sychrov".

Dostupnost od pensionu: autem – 15 min, bez automobilu - tramvaj 10 min + 20 min vlak (Sychrov) + 20 min pěšky.

Web: www.zamek-sychrov.czBozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou tvořeny labyrintem podzemních chodeb a dutin, uložených nehluboko pod povrchem země. Jejich charakteristickou a ve zpřístupněných jeskyních ojedinělou výzdobou jsou křemenné římsy a lišty, vystupující ze stěn a stropů. Některé dutiny jsou vyplněny i krápníkovou výzdobou, kterou tvoří vedle klasických útvarů i zajímavé excentrické krápníky. Návštěvnicky velice atraktivní jsou rovněž jezírka s průzračnou modrozelenou vodou. Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi na severu Čech.

Dostupnost od pensionu: autem – 40-50 min.

Web: www.bozkovske-jeskyne.czSynagoga

Liberecká synagoga byla vystavěna v letech 1887-1889 uznávanou firmou Sachers a Gärtner dle projektu architekta K. Königa z Vídně. Díky umístění v centru města a zejména novorenesanční architektuře působila budova skutečně monumentálním dojmem a svůj účel plnila až do roku 1938, kdy byla nacisty o tragické "Křišťálové noci" vypálena. Dnes je v Liberci na tomto místě již synagoga nová, ve tvaru poloviny Davidovy hvězdy a pláštěm, který symbolicky připomíná Zeď nářků.

Dostupnost od pensionu: autem – 15 min, tramvají – 15 min.Šolcův dům

Koncem 18. století byl Liberec proslulý jako středisko textilní výroby. Své domy si výrobci textilního zboží stavěli na pozemcích s možností přívodu vody potřebné pro výrobu, především na řece Nise. Kupec plátna Bedřich Šolc si v roce 1771 také postavil svůj dřevěný a roubený patrový domek. V současné době zde sídlí Správa chráněné krajinné oblasti Jizerských hor. Krása této v Liberci ojedinělé roubené stavby vynikla po provedené parkové úpravě okolí. Šolcův dům je zajímavým dokladem dovednosti podještědských tesařů z konce 18. století. Pro veřejnost není přístupný.

Dostupnost od pensionu: autem – 10 min, tramvají – 12 min.Valdštejnské domky

Valdštejnské domky ve Větrné uličce jsou nejstaršími dochovanými domy v Liberci. Pocházejí z let 1678 - 1681 a jsou dnes v Liberci jedinou památkou na tento klasický typ měšťanských domů, které kdysi zdobily celé Nové Město. Tyto domy sloužily původně řemeslníkům a hlavně soukeníkům. Postupem času tyto cenné objekty chátraly do té míry, že ohrožovaly své okolí, proto se začalo uvažovat i o případném zboření. Smutnému osudu unikly zásluhou sousední Střední průmyslové školy, jejích studentů a profesorů, kteří provedli náročnou rekonstrukci a zachovali tak vzácnou památku na libereckou historii i pro příští generace. Domky můžete obdivovat pouze zvenčí a naleznete je 3 min chůze od radnice.

Dostupnost od pensionu: autem – 15 min, tramvají – 15 min + 5 min pěšky.Přehrada

Přehrada na Harcovském potoce byla vybudována v letech 1902 - 1904 jako reakce na mohutnou ničivou povodeň, která roku 1897 nemilosrdně zaplavila město. Při stavbě byla použita vůbec první zděná přehradní hráz v Evropě. Harcovská přehrada je i s podzemními základy vysoká 20,5 metru, 157 metrů dlouhá a koruna se zvedá 13 metrů nad terén. Celá stavba patří k zajímavým technickým památkám z období secese a dodnes slouží k rekreačním účelům obyvatel města.

Dostupnost od pensionu: autem – 15 min, tramvají – 15 min + 10 min pěšky.Liebiegova vila

Vilu vystavěl Baron Theodor von Liebieg - majitel továrny, která patřila ve své době k největším v celé zemi, jako sídlo pro svou rodinu a tak vznikla roku 1897 romantická hrázděná budova s arkýřem na nároží. Na tuto stavbu záhy navázala další, která představuje jakýsi zámek se čtyřbokou věží, roku 1904 přibyla třetí část s prvky secesního slohu. Vila během let sloužila různým účelům a nyní patří Magistrátu města Liberec. Honosná romantická architektura a pozoruhodné zapojení do svažitého terénu činí tuto budovu jednou z nejzajímavější staveb z přelomu století. Vila není veřejnosti přístupná, nicméně doporučujeme s ji prohlédnout alespoň zvenčí a spojit prohlídku s vycházkou kolem liberecké přehrady, která je 2 min chůze od vily.

Dostupnost od pensionu: autem – 15 min, tramvají – 15 min + 10 min pěšky.Kavárna pošta

Kavárna Pošta ve vídeňském stylu je jednou z perel náměstí Dr. E. Beneše. Neorokokový sloh, keramické obklady, zlacené štuky, nádherná zrcadla to vše vytváří útulnou atmosféru v duchu minulého století.

Dostupnost od pensionu: autem – 15 min, tramvají – 15 min.

7. 4. 2020 | Herman, Ursulina, Ashraf | links | links | Hotel Fénix – Accommodation in Liberec | All rights reserved. | optimalizace pro ubytování Liberec

copyright © 2020 Fénix Hotel Liberec. Further publication of the website contents is forbidden without consent of the owner. |